stars.gov.lv

Konferencē iepazīstina ar IMK pieejas attīstību Latvijā

20.12.2024.

11. decembrī norisinājās Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkotā augsta līmeņa konference "Pieaugušo prasmes: cilvēkkapitāla attīstības priekšnoteikums". Tajā klātesošos iepazīstināja ar Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) īstenoto individuālo mācību kontu (IMK) pieeju un prasmju pārvaldības platformu www.stars.gov.lv, kas tiek attīstīta kā vienas pieturas risinājums gan izglītības pakalpojumu sniedzējiem, gan cilvēkiem, kuri vēlas apgūt jaunas prasmes un darba tirgū pieprasītas profesijas.

Ar IMK pieejas attīstību ceļā uz individualizētu cilvēkresursu attīstības sistēmu un tā ietekmi uz tautsaimniecību iepazīstināja prof. Džonijs Sungs (Johnny Sung), Eiropas Komisijas Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāta tematiskais eksperts, uzsverot Latvijas unikālo sistēmpieeju, platformā aptverot dažādas mācību iespējas no vairākiem finansējuma avotiem. Individualizētā pieeja, kas jau ieviesta vairākās ES dalībvalstīs, ļauj pielāgot prasmes un zināšanas katra indivīda un darba tirgus vajadzībām, vienlaikus sekmējot ekonomisko izaugsmi un sabiedrības labklājību.

Konferencē tika prezentēta IMK pieejas attīstība Latvijā, kā ietvaros tiek attīstīta prasmju pārvaldības platforma www.stars.gov.lv. Ar platformas piedāvātajām mācību iespējām pieaugušajiem un nākotnes attīstības plāniem iepazīstināja Signe Briķe, Izglītības un zinātnes ministrijas Atveseļošanas fonda projektu ieviešanas nodaļas vadītāja. Tika uzsvērta platformas pakāpeniskā attīstība, nodrošinot ilgtspējīgus risinājumus un mērķtiecīgu pieeju ikvienam Latvijas iedzīvotājam plānot un attīstīt profesionālo un personīgo izaugsmi atbilstoši mūsdienu darba tirgus prasībām.

Savukārt Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) Projektu pārvaldības departamenta Digitālās iesaistes un prasmju nodaļas vadītāja Liene Priede plašāk pastāstīja par iespējām platformā www.stars.gov.lv iedzīvotājiem vecumā no 16 līdz 74 gadiem pieteikties digitālo pašapkalpošanās prasmju apguvei pamata un vidējā līmenī (DigComp 1-3).

Konference pulcēja izglītības, ekonomikas un nodarbinātības attīstības politikas plānotājus, pētniekus un nozaru profesionāļus. Dalībniekus uzrunāja Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre un Latvijas Universitātes rektors prof. Gundars Bērziņš.

Dalībniekiem bija iespēja iepazīties arī OECD veiktā pētījuma rezultātiem par pieaugušo prasmēm Latvijā, kam sekoja augsta līmeņa paneļdiskusija par cilvēkkapitāla attīstības stratēģiskiem izaicinājumiem un sistēmiskiem risinājumiem. Diskusijā piedalījās Izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša, Ekonomikas ministrs Viktors Valainis, Finanšu ministrs Arvils Ašeradens un Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks.

Konferences nobeigumā tika godināti IZM un EPALE Nacionālā atbalsta dienesta pieaugušo neformālās izglītības ceļojošās balvas “Saules laiva” konkursa dalībnieki. Par labāko 2024. gada pieaugušo neformālās izglītības sniedzēju 12 nominantu konkurencē tika atzīta Liepājas Izglītības pārvaldes Izglītības attīstības un metodiskā atbalsta centra Personības izaugsmes un pilnveides nodaļa. Atzinīgi novērtējot ieguldīto darbu pieaugušo neformālās izglītības īstenošanā, trim organizācijām tika pasniegti IZM Pateicības raksti.

Konferences ieraksts pieejams IZM YouTube kontā.